Predici Penticostale
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mai vindeca Dumnezeu?

In jos

Mai vindeca Dumnezeu? Empty Mai vindeca Dumnezeu?

Mesaj Scris de Admin Mier Aug 09, 2017 6:00 pm

Mai vindecă Dumnezeu astăzi?
Daca o mare parte dintre oameni consideră că Dumnezeu nu mai face minuni, şi dacă numărul celor care ar trebui să-L mărturisească pe Hristos ca Unul care mai vindecă şi astăzi trece de partea celor care nu mai cred în minuni şi în vindecări, personal aş vrea să spun cu toată tăria: Dumnezeu mai vindecă şi astăzi, El te-a vindecat si m-a vindecat si pe mine!

Cu toate acestea in anumite cazuri, nu se produce vindecarea.
Ne putem care este prooblema, de ce Dumnezeu nu ma vindeca?
DE CE NU SE FACE VINDECAREA (Ioan.9:1-16)
Desi Dumnezeu ne-a promis ca ne vindeca, de multe ori ne rugam si ramanem tot bolnavi. Oare a scazut Dumnezeu in putere? Eu insa contrazic, Isus este gata sa vindece , insa vina e la noi .
Sa privim cateva motive de ce nu suntem ascultati ,de ce nu suntem vindecati:
*Un prim motiv este SUPERFICIALITATEA -De multe ori, nu suntem originali in actiunile noastre ,incercam sa il impresionam pe Dumnezeu, prin rugaciunile noastre cu cuvinte prea mari, insa Rugăciunea plină de putere si sinceritate este rugăciunea făcută cu credinţă.
Psalmistul spune in Sf.Scriptura "cu glasul meu strig catre Domnul si El ma aude" ( vreau sa remarc faptul sa ne folosim de vocea noastra, de cuvintele noastre si sa fim originali in tot ce facem).

*Un al doilea motiv este ca DUMNEZEU ARE TIMPUL LUI.
Insa cand Dumnezeu iti vorbeste, fa-ti timp sa-l asculti.
Dumnezeu vorbeşte din toate vremurile întrebarea mea pentru tine e una simplă, tu îl auzi? Ai timp să îl asculţi?
-REALITATEA E CĂ DUMNEZEU VORBEŞTE, DAR OARE NOI ÎL AUZIM ?
In Sf.Scriptura, cuvantul lui Dumnezeu spune in (Iov.33:14).*Dumnezeu vorbeste insa, cand intr-un fel, cand intr-altul, dar omul nu ia seama.
Felul în care vorbeşte Dumnezeu e foarte diferit, de situaţie , de loc, de persoană, de fiecare data vine cu ceva nou izbitor privirilor şi auzului nostru.
Cînd Dumnezeu vorbeşte, are un scop bine determinat, în cele mai multe cazuri în favoarea omului…
Lumea privită de la distanta e frumoasă, privită din avion, realitatea e alta, crime, omoruri, sărăcie, aici a venit Isus ca să ne vorbească. El a venit să ne vorbească, să ne demonstreze dragostea lui Dumnezeu prin dăruirea Fiului Său.
Ne-a vorbit de smerenia, singura cale a înălţări, de aceea pocăinţa începe de acolo de jos de la smerenie , umilinţă, şi se păstrează la fel pînă va veni Domnul ca să ne înalţe la El.

Uni l-au ascultat, au facut ce El le-a spus şi au devenit bucuroşi aici, şi vor fi bucuroşi o eternitate, alţi, şi-au închis urechile să nu-L asculte, spre pierzarea lor *Care e atitudinea ta faţă de Trimisul cerului, faţă de Acela prin care ne-a vorbit, vorbeşte Dumnezeu?

Singura cale prin care vom ajunge în Cer este prin El, care este Calea, Adevărul şi Viaţă. Nu se poate intra pe Calea aceasta decît prin pocăinţă, tot la fel se face şi menţinerea pe această Cale..
Veşnicia , destinul tău va fi determinat în urma atitudini pe care o ai faţă de El.

3.TRECEREA PRIN ANUMITE BOLI ESTE FELUL IN CARE NOI NE MODELAM CARACTERUL .

Da asa este, Boala este o realitate si fiinta omeneasca are parte de ea.
-Ori cat am vrea sa scoatem acest cuvant din vocabularul nostru e imposibil….Boala e o realitate si de aceea sunt spitale si doctori,chiar Isus a declarat ca a venit sa ridice pacatele si neputintele (boalele )noastre.
-Insa Depinde de felul in care privim la ea, unii oameni se imbolnavesc gandindu-se la boala,alti o trateaza cu indiferenta si se vindeca,unii gandesc pozitiv si trec mai usor prin boale,altii isi vad moartea inainte atunci cand sant bolnavi si cu adevarat parca grabesc prin boala venire mortii pentru ei.
-Nu stiu care e cauza bolii de care suferi si te tine legat,stiu insa ceva Isus vindeca si azi si poate sa te vindece si pe tine.
Insa nu uita incearca sa te apropi de El prin credinta si vei fi vindecat (Luc.6:19): Si tot norodul cauta sa se atinga de El, pentru ca din El iesea o putere care-i vindeca pe toti.
5.DUMNEZEU E IN CONTROL
-Isus are un timp de rugaciune pentru tine ,se roaga pentru cauza ta ,
-Isus este in control in toate situatile prin care trecem.(Matei.14:32)
*Ca si copiii a lui Dumnezeu as dorii sa ramanem increzatori in El, caci tot ce face El ,face spre bine nostru si la vremea hotarata de el). Si as dorii sa ramanem cu un singur gand :’Voia Ta Doamne sa se faca in Viata mea…”

Admin
Admin

Mesaje : 43
Data de înscriere : 14/06/2017

https://predici.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum