Predici Penticostale
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce faci pentru Dumnezeu?

In jos

Ce faci pentru Dumnezeu?  Empty Ce faci pentru Dumnezeu?

Mesaj Scris de Admin Lun Iul 05, 2021 11:55 am

1 Corinteni 3:12 Iar dacă clădeşte cineva pe această temelie aur, argint, pietre scumpe, lemn, fân, trestie,
13. lucrarea fiecăruia* va fi dată pe faţă: ziua Domnului o va face cunoscută, căci se va descoperi** în foc†. Şi focul va dovedi cum este lucrarea fiecăruia.
14. Dacă lucrarea zidită de cineva pe temelia aceea rămâne în picioare, el va* primi o răsplată.
15. Dacă lucrarea lui va fi arsă, îşi va pierde răsplata. Cât despre el, va fi mântuit, dar* ca prin foc.

Fraților, haideți să ne punem întrebarea in această dimineață, ceea ce facem pentru Dumnezeu din ce fel de motivație facem?

Ceea ce vreau să spun astăzi este că lucrarea mea și lucrarea ta va trebui să treacă proba focului.

Nu știu cât costă un metru cub de lemne, poate cateva milioane.. dar când le-ai băgat pe foc s-au făcut cenușă..

Însă Dumnezeu astăzi ne face o altă comparație, slujirea mea și slujirea ta poate să fie ca și aurul, ca și argintul sau ca și pietrele scumpe, sunt pietre scumpe de 10000 de euro pietricica.

Haideți să ne punem întrebarea fraților, când va veni focul acesta pe care Dumnezeu il va aprinde și lucrarea noastră va trece prin foc, oare v-a rezista lucrarea noastră la focul acela?

Un om care alerga foarte mult pentru Domnul. Într-una din zile omul acesta era foarte obosit deoarece lucrase mult pentru Domnul in acea perioada.. Era foarte mulțumit de lucrarea pe care o făcea, căci pe unde mergea oamenii doreau tot mai mult să il asculte și să le vorbească despre Domnul. Tot ce făcea era primit cu bucurie și tratat ca pe ceva desăvârșit. In ziua aceea așezându-se pe canapea omul acesta a ațipit..


Trăim într-o lume dragi mei care încearcă să impresioneze prin imaginea afișată, trăim într-o lume a exteriorului, trăim într-o lume care contează foarte mult cât te apreciază oamenii. Vreau să spun că cel mai mult contează cât te apreciază Domnul.

Admin
Admin

Mesaje : 43
Data de înscriere : 14/06/2017

https://predici.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum