Predici Penticostale
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce vede Dumnezeu la noi?

In jos

Ce vede Dumnezeu la noi?  Empty Ce vede Dumnezeu la noi?

Mesaj Scris de Admin Lun Iul 05, 2021 11:38 am

Marcu 2
In primul rând Dumnezeu dorește să vadă la noi credință.

Pentru a crede ai nevoie in jurul tău de oameni care să creadă. Și nu întâmplător in dimineața aceasta sunteți aici, chiar dacă nu ai prea multa credință, e bine să ai pe lângă tine oameni care sa creadă.

Știți că înainte ca să avem masca asta pe care o purtați zilnic și pe care nu o aveți la voi acum, noi defapt aveam alte măști pe care le purtam zilnic, nu una, mai multe..

Știți ce i-a spus Isus acestui om paralizat, versetul 5.

Eu vă întreb omul ăsta a venit să fie iertat sau vindecat?

Era un om paralizat, l-au adus în fața lui Isus, credeți că el a venit să fie iertat? Nu, el a venit să fie vindecat..

Și se trezește că stă in fața lui Isus, și Isus spune fiule păcatele îți sunt iertate.
Știți ce înseamnă asta?

Omul nu spune că nu a păcătuit și faptul că Isus spune în fața tuturor oamenilor care erau acolo că e păcătos, și omul asta nu spune niciun cuvânt arată clar că omul clar era păcătos.

Dar mă întreb cum de putea să păcătuiască un om paralizat ca el. Ca noi așa credem ca pentru a păcătui înseamnă a înfăptui un păcat..

Vreau să vă spun ca una dintre cele mai contemporane dimensiuni a păcatului este dimensiunea imaginației păcătoase.

Înainte ca omul să înfăptuiască păcatul, sunt cel puțin doua întrebări..
- Prima întrebare este - Ce-ar fi dacă? Este gândul păcătos cu care mulți ne confruntăm.
- A doua întrebare sau gând păcătos este - Cum ar fi dacă? - atunci omul când cu ochii deschiși visează.

Si omul ăsta era legat de pat, și era paralizat, si eu vă întreb când a mai păcătuit omul ăsta? Un om care era nu putea să meargă nicăieri, un om care nu putea să facă nimic fizic.. Cum a păcătuit omul ăsta?


Admin
Admin

Mesaje : 43
Data de înscriere : 14/06/2017

https://predici.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum