Predici Penticostale
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce motiv ai pentru care să te pocăiești?

In jos

Ce motiv ai pentru care să te pocăiești?  Empty Ce motiv ai pentru care să te pocăiești?

Mesaj Scris de Admin Lun Iul 05, 2021 11:40 am

Ce motiv ai pentru care să te pocăiești?
Bănuiesc ca suni mii de motive pentru care să te pocăiești. Dar poate sunt persoane aici care nu au motive pentru care să se pocăiască.
Și dacă ești aici și nu ai un motiv pentru care să te pocăiești, in dimineața asta va ofer un motiv tuturora. " Nu vezi tu că bunătatea lui Dumnezeu te îndeamnă la pocăință".
Romani 2:1. Asadar, omule, oricine ai fi tu, care judeci pe altul, nu te poti dezvinovati; caci prin faptul ca judeci pe altul, te osandesti singur; fiindca tu, care judeci pe altul, faci aceleasi lucruri.
2. Stim, in adevar, ca judecata lui Dumnezeu impotriva celor ce savarsesc astfel de lucruri este potrivita cu adevarul.
3. Si crezi tu, omule, care judeci pe cei ce savarsesc astfel de lucruri, si pe care le faci si tu, ca vei scapa de judecata lui Dumnezeu?
4. Sau dispretuiesti tu bogatiile bunatatii, ingaduintei si indelungii Lui rabdari? Nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?
5. Dar, cu impietrirea inimii tale, care nu vrea sa se pocaiasca, iti aduni o comoara de manie pentru ziua maniei si a aratarii dreptei judecati a lui Dumnezeu,
6. care va rasplati fiecaruia dupa faptele lui.

Dumnezeu a fost atât de bun cu noi în dimineața aceasta, ne-a permis să venim în locul acesta să ne închinăm lui.
Dumnezeu a fost atât de bun cu familia ta, și te-a binecuvantat in ciuda faptului că tu
ai greșit de atât de multe ori prin alegerile făcute.
Dumnezeu a fost atât de bun cu tine, cu toate că i-ai promis de atât de multe ori că te vei întoarce la el, și viața ta va fi altfel, dar in realitate tu te-ai îndepărtat de el, dar totuși Dumnezeu in harul și în îndurarea lui te-a ținut cu viață, ca in dimineața aceasta să te pocăi.

Nu vezi tu ca bunătatea lui Dumnezeu te îndeamnă la pocăință in fiecare zi?

Ne-am prea obișnuit.

Ne-am obișnuit cu magazinele pline, ne-am obișnuit cu frigiderele pline, ne-am obișnuit să vină predicatori sa vină cântăreți, ne-am obișnuit.

Știți de ce cele 5 fecioare n-au prins răpirea?
Nu din cauza ca n-au fost la biserica, ci din cauză ca in vremea de lipsă și de întuneric n-au mai avut rezervă in vas.

Avem prea mulți suporteri in biserica care țin scorul și clasamentul.. cine a mai greșit la cantare, să vad ce mai predică și ăsta?
Dar pe genunchi acasă pentru predica din dimineața asta cât ai stat?
Cât ai stat pe genunchi pentru cântările din dimineața asta?

In dimineața asta daca simți ca te-a cucerit mândria, dacă simți ca nu mai poți primi un sfat.. ăsta de 19 ani vine și imi spune mie ce înseamnă pocăința?
Un frate a fost invitat undeva la o biserica in Germania și trebuia să plece de acasă, s-a urcat în mașină și in timp ce se urca in mașină copilul lui il striga din curte, tati ai uitat sa te rogi, putea să zica ba taci din gura, tu imi spui mie? Si acolo împreună cu el, au ridicat mâinile sus, in curte și s-au rugat.

Dumnezeu pe omul care se smerește il poate învăța lecții frumoase.
Într-o lume plină de mândrie astazi, se cere de la noi sa fim smeriți. Și Dumnezeu să elibereze de mândrie in dimineața aceasta.

Știți cum de multe ori e închinarea noastră?

In anul 1988 se înființează o formație muzicală in Germania cu numele Milli Vanilli, niște băieți frumosi ieșeau pe scenă si cantau și niște băieți mai urâți erau in spate, in spatele cortinei și ăștia cantau cu adevărat, ăștia de pe scenă doar mișcau buzele.
12 milioane de discuri vândute, un premiu Grammy, numai pentru ca mișcau buzuele.. Alții cantau in spatele lor..

Poate ca mulți a-ți devenit ca trupa aceasta Milii Vanilli.

Pentru ca nu-i din inima, nici măcar de pe buze nu-i. Pentru ca inchinarea e altceva.

Știți cum suntem noi cu inchinarea?

Aruncam parfumul scump al credinței și ne închinăm la sticla goală.
Nu ne trebuie parfumul, uite ce sticlă frumoasa.

Inchinarea din obișnuință și rutină este închinarea la sticla goală.

Admin
Admin

Mesaje : 43
Data de înscriere : 14/06/2017

https://predici.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum