Predici Penticostale
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce poate face Dumnezeu pentru tine?

In jos

Ce poate face Dumnezeu pentru tine?  Empty Ce poate face Dumnezeu pentru tine?

Mesaj Scris de Admin Lun Iul 05, 2021 11:32 am

Psalmul 91:1 Cel ce stă sub ocrotirea Celui Preaînalt şi se odihneşte la umbra Celui Atotputernic zice despre Domnul: „El este locul meu de scăpare şi cetăţuia mea, Dumnezeul meu în care mă încred!
Există un perimetru unde Dumnezeu ne protejează.
Cu cât ai mai mult timp liber cu atât Diavolul o să vina cu mai multe variante înaintea ta..



-Cea mai mare calamitate care ți se poate întâmpla, nu e să rămâi singura sau singur.
-Cea mai mare calamitate care ți se poate întâmpla nu e să diabet sau cancer.
- Cea mai mare calamitate care ți se poate întâmpla nu e sa n-ai paine.
--- Cea mai mare calamitate care ți se poate întâmpla este să il pierzi pe Hristos.

Nu știu cum ești cu Hristos, poate ca in relația ta cu el, e frig, e ger, e iarnă..

Spunea cineva ca cu bani poți cumpăra un ceas dar nu poți să cumperi timp.

Unii daca ar fi sa aleagă între timp și bani ar prefera mai mult banii decât timpul.

Dar vreau să vă spun astăzi că bani poți sa faci oricând, timp nu mai poți să faci rost de el.

Și Dumnezeu ți-e și mie ne-o dat un timp.

Foarte mulți am crezut că avem timp să ne pocăim in ultimele minute de viață, dar vreau să va spun ca au fost oameni care in ultimele 5 minute de viață au vrut sa se pocăiască și nu au mai reușit.
Nu din cauza ca Dumnezeu a închis ușa pentru ei, ci din cauza împietririi inimii lor.

Timpul nu-i ca ceasul, ceasul poți sa-l dai înapoi.. Timpul nu mai poți să-l dai înapoi.

Vedeți dumneavoastră, timpul trece și nu prea ii știm valoarea.

Am observat ca-i ușor să adormi, dar e un lucru foarte greu să te trezești.
Geneza28:16 Iacov s-a trezit din somn şi a zis: „Cu adevărat, Domnul este în locul* acesta, şi eu n-am ştiut.”

Problema multor oameni nu-i ca Dumnezeu lipsește de la Biserică, sau ca Dumnezeu lipsește din familia lor, problema lor este ca ei dorm, și un om care doarme nu recunoaște prezența cuiva in cameră, și poate să vina președintele in casa ta dar tu nu recunoști ca e acolo pentru ca dormi.

Iacov a avut un moment in viață când s-a trezit. Și a zis "Doamne cea mai mare bucurie pe care mi-ai făcut-o tu astăzi, este ca m-ai trezit din somn."

Sunt oameni in comă astăzi in spitale și s-ar bucura să-i mai trezească cineva.
Sunt oameni care merg spre iad și nu-i trezește nimeni.

Se spune ca școala pregătește elevul pentru viață.
Profesorul il pune pe elev să rezolve probleme. Daca elevul nu ar reuși să treacă de aceste probleme, nu ar reuși să treacă clasa, nu va învăța nimic și v-a rămâne tot in acea zonă.
Problemele în viața elevului nu au doar un simplu rol, ci un beneficiu. Daca elevul nu trece prin probleme n-o să progreseze.

In cazul nostru, atunci când întâmpinăm probleme in viață, profesorul este Dumnezeu iar noi suntem elevii. Dumnezeu ca și profesor le oferă probleme elevilor să-i. Problemele au rolul de-a ne învața și de-a ne pregati pentru problema ce urmează. Din probleme înveți.
Fără probleme nu vom putea învăța niciodată. In dimineața aceasta Dumnezeu vrea să ne spună că problemele pe care le întâmpinăm in viața de zi cu zi au sens constructiv









Admin
Admin

Mesaje : 43
Data de înscriere : 14/06/2017

https://predici.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum