Predici Penticostale
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum să biruiești păcatul din viata ta?

In jos

Cum să biruiești păcatul din viata ta?  Empty Cum să biruiești păcatul din viata ta?

Mesaj Scris de Admin Lun Iul 05, 2021 12:01 pm

2 Petru 2:19 – "Le făgăduiesc slobozenia, în timp ce ei înşişi sunt robi ai stricăciunii. Căci fiecare este robul lucrului de care este biruit."
Evrei 12:1 – "Şi noi dar, fiindcă suntem înconjuraţi cu un nor aşa de mare de martori, să dăm la o parte orice piedică şi păcatul care ne înfăşoară aşa de lesne şi să alergăm cu stăruinţă în alergarea care ne stă înainte."

În seara aceasta vreau sa vorbesc pentru aceia dintre voi care sunteți în locul acesta și spuneți "aș vrea să mă pocăiesc dar nu pot".. "aș vrea să mă pocăiesc dar am în viața mea un lucru care mă leagă și de care as vrea sa scap, dar e imposibil.."

Sunt 100% sigur că cei mai mulți, știți afirmația biblică ce spune "frica de Domnul este începutul înțelepciunii" deasemnea știți că după frica de Domnul urmează "dragostea de Dumnezeu"
Pentru ca nu ai cum sa fi credincios cu adevărat lui Dumnezeu, nu ai cum sa abandonezi viața trăită în păcat, dacă nu îl iubești pe Dumnezeu mai mult decât orice.

De-altfel dacă ar fi să definesc în vreun fel pocăința aș definio astfel " a fi pocăit înseamă să iubești pe Dumnezeu mai mult decât îți iubești slabiciunile", acesta este secretul în lupta cu păcatul "dragostea de Dumnezeu"

Sa ajungi să-l iubești pe Dumnezeu mai mult decât iubești lucru ala din viața ta care îți aduce o satisfacție de moment.

S-ar putea sa fi în această seară aici și sa spui "eu aș vrea să pot sa fiu credincios, eu aș vrea să trăiesc în viata mea tot ce spune Biblia.. Dar exista în viata mea o imposibilitate, un loc în care de câte ori ajung parcă de fiecare dată cad..

Cum sa biruiești păcatul din viata ta?
Primul lucru pe care vreau sa vi-l spun este următorul - conștientizează că fiecare păcat din viața ta, pe care îl repeți are consecințe.

Conștiința, este scânteia pe care Dumnezeu a pus-o în inima noastră, este acel lucru care te mustră la început dar după aceea obișnuindu-te cu păcatul din viața ta ajungi sa nu mai simți nimic.

Atunci când păcatul pune stăpânire pe viața unui om, prima consecință este negarea. Știți cum zice românul? " eu ma pot lăsa când vreau eu, dar nu vreau"
Aceasta este Negarea.. Am sa va dau un exemplu - Un copil de vreo 5-6 ani umbla la frigider și ia de acolo un borcan de smântână.. Va dați seama ce capodopera a putut sa facă prin frigider de la borcanul acela de smântână, murdar pe mâini, stând în fața tatălui său..Tatal sau îl întreabă, fiule tu ști cumva cine a umblat la borcanul cu smântână din frigider? Copilul o dus mâinile la spate și răspunde, tată habar n-am.
Știți ce este asta? Negarea.
TU ești în seara aceasta aici, Dumnezeu îți vorbește ca trebuie să te întorci la el, dar tu spui poate ca nu ai nevoie de chestia asta. De ce? Pentru ca te încrezi în puterile tale.

2.Al doilea lucru este Obsesia.
Când repeți un anumit păcat ajungi sa fi obsedat de el.


Admin
Admin

Mesaje : 43
Data de înscriere : 14/06/2017

https://predici.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum