Predici Penticostale
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum îți este credința?

In jos

Cum îți este credința?  Empty Cum îți este credința?

Mesaj Scris de Admin Lun Iul 05, 2021 11:34 am

Avem un Dumnezeu care e viu!
Ca nu răspunde când vreau eu asta e cu totul alta problema.
Psalmul 61:2 De la capătul pământului strig către Tine cu inima mâhnită şi zic: „Du-mă pe stânca pe care n-o pot ajunge, căci este prea înaltă pentru mine!”

Știți ce mai înseamnă stâncă în biblie, stâncă mai înseamnă credință.,
Evrei 11:1"Şi credinţa este o încredere neclintită în lucrurile* nădăjduite, o puternică încredinţare despre lucrurile care nu se văd. "
Biblia spune ca, credința este o încredere neclintită.

Domnul Isus pune o întrebare. Oare când voi veni eu voi găsi oare credință pe pământ?
Știți ce înseamnă credință? Rugaciune, Post, Părtășie cu frații, implicare.
Credință dragii mei nu înseamnă religie. Credință înseamnă relație.
Știți când se vede valoarea unei stânci? In furtună.
Scopul diavolului in fiecare secunda, este ca să micșoreze și să nimicească credința ta.
Si să spui... Nu mai merită să vin la adunare, Nu mai merită să mă rog, Nu mai merită sa fac nimic.

Daca vreau să fac un drum lung cu mașina mea nu pot să pun doar 1 litru de motorina.
Oamenii vor astăzi cu un pic de credință, sau cu un minim de credință să meargă cel mai lung drum, care se numește drumul vieții.

M-a întrebat cineva.Da ce tot faceți voi la biserică? Eu ma duc de Paște și de Crăciun.
Da voi și Duminica și Miercurea, și Vinerea..

Noi venim aici dragii mei ca să alimentam credința aceasta.

Alimentam credința prin rugăciune.
Oamenii consideră o nebunie rugaciunea.
Dacă mă rog și nu-l văd pe ala pe care ma rog e o nebunie.
Ma duc la primărie și bat la ușă, dar știu ca dincolo de ușă l-am văzut și in ziar, l-am văzut și fizic, e primarul.

In momentul în care mă rog, e atât de important să cred că că Dumnezeul meu, chiar dacă nu-l văd, este prezent și într-o zi va răspunde rugăciunilor mele.

Când te rogi, resursele cerului se pun in mișcare.
Daniel a zis, ma pun și mă rog, mă pun și postesc 21 de zile, și probabil ca in a3-a sau a 4-a zi o fi zis cineva, Daniele da nu mai are rost să te rogi, ca uite ca nu s-a întâmplat nimic.
Dar spune Biblia că Dumnezeu a trimis îngeri care au luptat pentru Daniel.

Dacă vrei să ai o credință puternică astăzi i-a cuvântul lui Dumnezeu in mână.
Cunosc persoane care citesc un singur verset pe zi. Si când ii întrebi, spun așa, sunt foarte ocupat, n-am timp să citesc mai mult.

Am facut un calcul azi dimineață, 85 de ani îți trebuie ca să citești biblia dacă citești un singur verset pe zi.

Eu nu pot să iau astăzi o faramitura de pâine, și mâine să ridic 2 saci de ciment până la etajul patru, n-am cum să fac lucrul asta.

La fel cum am nevoie de mâncare, la fel cum am nevoie de apă mai multă nevoie avem de credință...

Pentru ce-ai venit la adunare!?

Prin părtășia mea cu frații credința mea se mărește.

Nu știu care este cauza pe care o ai in aceasta dimineață, nu cunosc situația prin care treci. Dar continuă să te rogi.

Aș vrea să ne rugăm și să spunem in această dimineață, Doamne mărește ne credința.

Admin
Admin

Mesaje : 43
Data de înscriere : 14/06/2017

https://predici.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum