Predici Penticostale
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Biruinta Credintei

In jos

Biruinta Credintei Empty Biruinta Credintei

Mesaj Scris de Admin Dum Noi 19, 2017 4:46 pm

*Cuvantul de aur: Iuda, rob al lui Isus Hristos si fratele lui Iacov, catre cei chemati, care sunt iubiti in Dumnezeu Tatal si pastrati pentru Isus Hristos: Indurarea, pacea si dragostea sa va fie inmultite. Preaiubitilor, pe cand cautam cu tot dinadinsul sa va scriu despre mantuirea noastra de obste, m-am vazut silit sa va scriu ca sa va indemn sa luptati pentru credinta care a fost data sfintilor o data pentru totdeauna. (Iuda.1-3)

Fratii mei desigur in aceasta lume care este in continua miscare si forfota,pretutindeni exista lupte.

Am sa dau cateva exemple:

-Lupta pentru putere,

-lupta pentru inbogatire,

-lupta pentru cunoastere,

-lupta pentru expansiune,

-lupta pentru seducere,

-lupta pentru democratie,

-lupta pentru drepturi egale intre femei si barbatei,

-lupta pentru o noua ordine mondiala,

-lupta intre bine si rau,

-lupte si lupte si am putea enumera la nesfirsit numai lupte.

Dar noi crestinii asa dupa cum descoperim in versetul pe care l-am citit trebuie sa ducem o lupta pe viata si moarte,adica sa luptam pentru credinta care ne-a fost data odata si pentru totdeauna.

Credinta nu este ceva palpabil,sau ceva vizibil,”ci credinta este o incredere neclintita in lucrurile nadajduite,o puternica incredintare despre lucrurile care nu se vad.

De ce m-am apucat sa vorbesc despre acest subiect? Pentruca Domnul Isus Christos a amintit in Scripturi,”Dar cand va veni Fiul omului,va gasi El “CREDINTA”pe pamant”?

N-a spus ca daca va veni fiul omului va gasi cladiri impunatoare unde sa se adune enoriasii,nu spune daca va gasi relicve religioase,cruci,chipuri cu christosi rastigniti la toate rascrucile de drumuri si in toate locurile sau despre morminte de sfinti bine impodobite afara,dar pline de putregai inlauntru,si nici nu zice Domnul despre tot felul de organizatii care toate pretind a fi caritabile, sau alte lucruri de felul acesta,ci Domnul este ingrijorat daca va mai gasi El credinta pe pamant.

Diavolul,intotdeauna a fost si este cel mai mre dusman a lui Dumnezeu. Si apoi al omului care poarta chipul si asemanarea lui Dumnezeu, si pentruca el stie ca Dumnezeu a daruit mantuirea omului prin credinta in Fiul Sau.
El duce o lupta inversunata,cum a facut-o intotdeauna,sa-I darame omului credinta,sau sa i-o fure. Pentru ca el este un hot si un ucigas asa l-a descries Domnul Isus.
Sa vedem ce spune Scriptura despre oamenii credintei:
Daca ne amintim din Sfanta Scriptura ”Avram a crezut pe Domnul,si Domnul i-a socotit lucrul acesta ca neprihanire”.

Versetul de”AUR al SCRIPTURII”din Evanghelia lui Ioan 3-16 zice:
“Fiindca atit de mult a iubit Dumnezeu lumea,ca a dat pe singurul lui Fiu,pentruca oricine crede in El,sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.

Vedem deslusit,daca mai vedem,ca mantuirea-I data omului prin”Credinta”.

Dar diavolul a sucit mintea oamenilor in asa fel incat majoritatea astazi langa cuvintul credintei mai adauga si ei ceva in plus.

Cand poporul Evreu era in pustie si din cauza neascultarii, Dumnezeu Le-a trimis niste serpi care-i musca si le pricinuia moartea, Dumnezeu i-a spus lui Moise sa faca acel sarpe de arama si sa-l puna intr-o prajina in mijlocul taberilor, si cine v-a mai fi muscat de un sarpe sa priveasca la acel sarpe si v-a fi vindecat.Lucrurile au fost valabile doar pentru perioada cit ei au fost in pustie,dar ei au facut din acel sarpe un idol care le-a adus caderea, si mai tirziu un om intelept a lui Dumnezeu a sfaramat acel sarpe in bucati si l-a aruncat in piriul Chedron.
Si acuma va prezint cateva din lucrarile Domnului facute anumitor persoane din Sfanta Scriptura.

Cand fica lui Iair a murit, si el a primit veste, i s-a spus sa nu-L mai supere pe Domnul Isus pentru ca fica lui a murit. Auziti ce-I spune Domnul :”Nu te teme,crede numai”.

Cand a fost vindecat robul acelui sutas,fara ca Domnul sa mearga la el,Domnul a spus multimii:”Adevarat va spun ca nici chiar in Israel n-am gasit o credinta asa de mare.

Si apoi aduceti-va aminte despre femeia Cananeanca ce i-a spus Domnul :”O femeie! mare este credinta ta”.

Apostolul Pavel spune in Romani la capitolul 1-16,17:Caci mie nu mi-e rusine de Evanghelia lui Christos;fiindca ea este puterea lui Dumnezeu pentru mantuirea fiecaruia care”CREDE”,;intai a Iudeului,apoi a Grecului,deoarece in ea este descoperita o neprihanire,pe care o da Dumnezeu ,“prin Credinta si care duce la Credinta ”,dupa cum este scris:”Cel neprihanit,va trai prin Credinta”.

Fratii mei Sfintele Scripturi are o mare abundenta de invataturi care ne invata ca noi trebuie sa traim prin”Credinta ”.

De aceea si apostolul Iuda in versetul nostru spune:ca noi trebuie sa luptam pentru credinta,care a fost data sfintilor odata pentru totdeauna.

*Dupa o lupta de-o viata ,ai putea sa spui si tu alaturi de apostolul Pavel cuvintele: (2 Timotei 4:Cool "De acum mă aşteaptă cununa neprihănirii, pe care mi-o va da în „ziua aceea” Domnul, Judecătorul cel drept. Şi nu numai mie, ci şi tuturor celor ce vor fi iubit venirea Lui. "

Domnul sa va binecuvinteze, si lupta noastra sa fie o lupta spre biruinta credintei!

Admin
Admin

Mesaje : 43
Data de înscriere : 14/06/2017

https://predici.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum