Predici Penticostale
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

DAR CINE ESTI TU?

In jos

DAR CINE ESTI TU? Empty DAR CINE ESTI TU?

Mesaj Scris de Admin Mier Sept 06, 2017 5:07 pm

*Si ei l-au intrebat: „Dar cine esti? Esti Ilie?” Si el a zis: „Nu sunt!” „Esti prorocul?” Si el a raspuns: „Nu!” (Ioan.1:21)
*Atunci i-au zis: „Dar cine esti? Ca sa dam un raspuns celor ce ne-au trimis. Ce zici tu despre tine insuti?” (Ioan.1:22)
Frati si surori traim intr-o lume total deformata din toate punctele de vedere.O lume lipsita de responsabilitati,unde Diavoulul a pus stapanire pe mintile oamenilor si-i manipuleaza dupa bunul lui plac. Dar in aceasta lume Dumnezeu ne-a randuit sa fim sare si lumina. Sarea are rolul de a prezerva ceva ca sa nu se strice asa repede, iar lumina are si ea rolul ei de a arata oamenilor ca de fapt acolo unde este lumina intunericul nu mai are loc. Intotdeauna lumina biruie intunericul.Intr-o lume care este tot mai iresponsabila de tot ce se face, noi santem chemati sa fim oameni responsabili. Domnul Isus care a avut un asa de mare mandat de responsabilitate din partea lui Dumnezeu Tatal ,a vrut sa stie,ce parere au oamenii despre El,ce parere au ucenicii despre El, .Ioan Botezatorul la vremea lui cand si-a inceput lucrarea, lumea din vremea lui a fost foarte dezorientata pentruca nu stia cine este, de unde vine si de ce boteaza, ca in vechiul testament nu este niciunde amintit de acest lucru. S-ar putea intr-o buna zi daca pina acum inca nu te-a intrebat nimeni,sa te intrebe ca pe Ioan :*DAR CINE ESTI TU?*Intr-o imprejurare cind Iona dormea oamenii din corabie cind s-au vazut ca sint in primejdie, l-au sculat si l-au luat la intrebari cu deamanuntul Pentruca sortul a cazut pe el.
Tot asa cind s-a tras la sorti pentru Domnul Isus si Baraba sortul a cazut pe Isus.
(Iona 1-8,9):Spune-ne din pricina cui a venit peste noi nenorocirea aceasta?Ce meserie ai,si de unde vii?Care iti este tara si din ce popor esti?El le-a raspuns:Sint Evreu,si ma tem de Domnul ,Dumnezeul cerurilor,care a facut marea si uscatul.Iata o serie de intrebari la care poti fi supus si care cer maxima responsabilitate in orice raspuns.Iona le-a spus,sint Evreu,fac parte din poporul ales de Dumnezeu ,sant prooroc si am fost trimis la voi cu mesajul pocaintei,dar acuma fug de fata Domnului .Lui Iona i sa cerut in detaliu toata biografia lui.Ioan a fost la fel intrebat.Ce vom spune noi lumii despre noi.Sint baptist,penticostal,adventist,martor,ortodox sau catolic,copil a lui Dumnezeu.Intotdeauna trebuie sa fim responsabili de tot ceea ce facem si ce spunem.Mandatul nostru de a vesti Evanghelia,nu l-am primit de la fratele pastor din Biserica,sau de la comitetul Biserici ci de la Cel care a murit pentru noi si a inviat.El a zis:Mergeti in toata lumea si vestiti Evanghelia.Apostolul Pavel ii spunea lui Timotei:Propovaduieste Cuvantul ,staruieste asupra lui la timp si ne la timp.Ioan a fost intrebat:Ce zici tu despre tine insuti?El,a zis:Sint glasul celui ce striga in pustie.Esti tu glasul lui Dumnezeu ,sant eu glasul lui Dumnezeu in aceasta lume.Nu stiu daca ati observat,dar Diavolul vrea sa scoata din vocabular,din dictionar si din istorie Numele lui Isus.Poti sa vorbesti orice,politica,sport,religie,afaceri,si lista ar putea continua,dar,nu despre”ISUS”.In Faptele Apostolilor la capitolul 4-17:Oamenii vremii n-au cerut altceva apostolilor decit sa nu mai vorbeasca in Numele lui Isus.Dar,ca sa nu se lateasca vestea aceasta mai departe in norod,sa-i amenintam,si sa le poruncim ca de acum incolo sa nu mai vorbeasca nimanui in”Numele acesta”.N-ati fost niciodata intrebati de cei care sant crestini de 2000 de ani:De unde veniti voi,ce-i cu voi si care-i originea voastra?Eu am fost intrebat de multe ori.Nu numele pe care-l ai dovedeste cine esti.Ci marturia pe care o depui.Repet nu numele de baptist,penticostal sau altceva dovedeste ca esti ceea ce esti,ci marturia pe care o depui despre Isus si Cuvantul Lui.Se zice ca in armata lui Alexandru Macedon asa dupa cum este cunoscut in istoria Rominiei,intr-o vreme s-a ivit un oare care soldat care avea acelasi nume cu numele marelui conducator.Toti ofiterii nestiind ce sa creada despre el,nimeni nu-i zicea nimic,si soldatul Alexandru Macedon isi facea de cap,facind numai rele.Cind a auzit imparatul,l-a chemat la raport.Cind acesta a venit a fost intrebat:Tu porti numele meu?Da,a raspuns soldatul.Am auzit de toate relele pe care le faci aici.Este adevarat?Este!A raspuns soldatul.La care imparatul ii zice:Ori te faci baiat de treaba,ori iti schimbi numele.

Numele de baptist,penticostal,adventist,ortodox sau catolic nu mintuieste pe nimeni.Ci marturia pe care o depui despre Mantuitorul Isus.Si cati astazi din cei cu nume mari nu fac cinste numelui pe care-l poarta.Apostolul Petru spunea:Daca sinteti batjocoriti pentru Numele lui Christos ,ferice de voi.Fiindca Duhul slavai,Duhul lui Dumnezeu ,Se odihneste peste voi.Dinpotriva,daca sufera cineva pentruca este crestin,sa nu-i fie rusine,ci sa proslaveasca pe Dumnezeu pentru numele acesta.Nu vreau sa mai revin la ceea ce altadata am spus cat de importante sant si numele noastre.Pentruca unde este nume,este si responsabilitate,unde nu este nume nu-i nici responsabilitate.Chiar si la nasterea lui Ioan Botezatorul Diavolul a vrut sa incurce planul lui Dumnezeu si toti vecinii au venit si-au vrut sa puna ei nume copiluli.Dumnezeu in Lege pentru Evrei a considerat asa de importante numele,incat le-a zis:Daca cineva dintre fii lui Israel moare fara sa aiba urmasi,fratele lui urmator sa se casatoreasca cu nevasta mortului si primul copil sa-i poarte numele mortului sa nu se piarda nici un nume in Israel.Atit de mare responsabilitate este pentru un nume.El trebuie sa faca cinste celui ce i-a dat acest nume.De aceea Ioan zice aici,inainte de a fi penticostal,baptist,adventist sau etc,trebuie sa fii copilul lui Dumnezeu potrivit versetului 12 din text.Si cand esti copilul lui Dumnezeu ,porti numele de crestin urmas al Domnului Isus,si depui cu maxim de responsabilitate marturia despre Cuvantul lui Dumnezeu si credinta in Isus ,atunci n-o sa-ti fie nici rusine de numele pe care-l porti,si o sa ai puterea sa spui acesta-i numele meu.Dumnezeu sa ne ajute ca,atunci cind vom fi intrebati:Cine sintem?De unde venim?Care-i menirea noastra?Si de ce vorbim in Numele lui Isus ?Sa avem taria si responsabilitatea si sa ne identificam cu ceea ce santem si vorbim,ori sa vorbim dupa cum santem.Care-i menirea ta daca ai acest nume?

Admin
Admin

Mesaje : 43
Data de înscriere : 14/06/2017

https://predici.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum