Predici Penticostale
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Bogatul sărac

In jos

Bogatul sărac  Empty Bogatul sărac

Mesaj Scris de Admin Dum Ian 09, 2022 6:22 pm

Luca 12
13. Unul din multime a zis lui Isus: "Invatatorule, spune fratelui meu sa imparta cu mine mostenirea noastra."
14. "Omule", i-a raspuns Isus, "cine M-a pus pe Mine judecator sau impartitor peste voi?"
15. Apoi le-a zis: "Vedeti si paziti-va de orice fel de lacomie de bani; caci viata cuiva nu sta in belsugul avutiei lui."
16. Si le-a spus pilda aceasta: "Tarina unui om bogat rodise mult.
17. Si el se gandea in sine si zicea: "Ce voi face? Fiindca nu mai am loc unde sa-mi strang roadele."
18. "Iata", a zis el, "ce voi face: imi voi strica granarele si voi zidi altele mai mari; acolo voi strange toate roadele si toate bunatatile mele;
19. si voi zice sufletului meu: "Suflete, ai multe bunatati stranse pentru multi ani; odihneste-te, mananca, bea si inveseleste-te!"
20. Dar Dumnezeu i-a zis: "Nebunule! Chiar in noaptea aceasta ti se va cere inapoi sufletul; si lucrurile pe care le-ai pregatit ale cui vor fi?"
21. Tot asa este si cu cel ce isi aduna comori pentru el, si nu se imbogateste fata de Dumnezeu."

O să mă ajute foarte mult dacă o să fie liniște in sală.. Nu mă refer la liniște de Amin și de Aleluia.. nu la asta mă refer..
Dacă copiii vor păstra liniștea.. Dacă mamele vor fii atente sau tații.. ne va ajuta foarte mult lucrul acesta..

Ma rog ca Domnul să vorbească astăzi.. însă dragii mei.. vreau să vă spun că nu-i suficient ca Domnul să vorbească..
Vreau să vă spun că în iad vor fii oameni care au ascultat multe predici.. au lăsat comentarii pe YouTube la ele și au dat și like-uri..
O să fie in iad oameni care s-au întâlnit cu Isus.. și-au umblat poate cu el in tot acel timp.. dar n-au luat decizi noi..

Lumea din ziua de azi.. e impresionată de niște valori pe care ea le are.. Și Dumnezeu nu-i impresionat de loc de valorile astea..
Noi de exemplu.. Dacă vedem un om foarte bine îmbrăcat.. foarte bine parfumat.. cu o mașină de 100 de mii de euro in parcare.. suntem impresionați de lucrul ăsta.. Dumnezeu nici măcar nu clipește la asta..

Dragi mei.. ceea ce vreau să vă spun in seara aceasta sunt gânduri pe care Domnul vrea să le auzim..

Biblia spune.. că cu greu vor intra cei care se încred in bogății.. in împărăția cerurilor..
Și am o întrebare.. De ce vrem toți să intrăm greu in rai?

Dumnezeu niciodată nu ni se va adresa nouă.. in funcție de mașina pe care am parcat-o.. de costumul pe care l-am îmbarcat.. Cu lucrurile astea poți să impresionezi pe oameni.. pe Dumnezeu Nu..

Dragii mei am o frică in inima mea in această seară.. și ar trebui să o aveți și voi..
După o viață întreagă de pocăință.. de slujire.. de familie.. de muncă.. de ce vreți voi.. Să se uite Dumnezeu la mine și să spună.. Beni.. nu te cunosc..
Păi cum..am cântat in față.. am mers.. am făcut.. Și Dumnezeu să zică.. Nebunule..

Vine o zi.. când ceea ce v-a conta cu adevărat.. va fii atunci când Dumnezeu va spune.. Vino sau Du-te..
Și Dumnezeu n-o să spună.. Beni ce-ai avut.. Audi sau BMW? Ca să știu dacă te trimit sau te chem..
Dumnezeu nu mă va cataloga după nimic din lucrurile astea materiale.. după care aleargă toată lumea și muncește și face..

Și atunci mi-am pus întrebarea.. Doamne care sunt lucrurile pe care ar trebui să le strâng.. ca tu să rămâi marcat și impresionat de mine?
Care sunt bogățiile care m-ar face bogat în ochii tăi?
Că omul ăsta era sărac.. in ochii lui Dumnezeu..
Era un bogat sărac.. un faliment total..
Și el n-a mai avut harul pe care il avem noi..
Lui știți ce i-a spus Dumnezeu.. "în noaptea asta.. gata"
Dragii mei.. eu sunt sigur că omul ăsta dacă mai trăia după aceea.. câțiva ani sau câteva zile măcar.. și-ar fii schimbat cu totul atitudinea..
Dar n-a mai avut șansă.
Tu in seara asta mai ai șansă.. și șansa asta trebuie să ne responsabilizeze...
Că altfel.. bogatul ăsta.. te va acuza in ziua judecății.. și va spune.. eu n-am mai avut șansă.. eu am murit in noaptea aia..
Prima predică pe care am auzit-o in viață.. a fost și ultima..
Și tu ai auzit poate 2000 de predici până astăzi

Prima bogăție cu care il poți impresiona pe Dumnezeu este bogăția credinței..

Iacov 2:5 "Ascultati, preaiubitii mei frati: n-a ales Dumnezeu pe cei ce sunt saraci in ochii lumii acesteia, ca sa-i faca bogati in credinta si mostenitori ai Imparatiei pe care a fagaduit-o celor ce-L iubesc?"

Credința are valoare doar dacă trăiești in Sfințenie..
Dacă vrei ca, credința ta să-și păstreze valoarea.. trebuie s-o ții într-un cuget curat.

Aici e falimentul multor creștini.. au făcut botezul.. au luat decizii.. Dar cugetul lor e murdar..
Și atunci ii vezi că stă pe telefon la predică.. îi vezi că mesteca gumă la rugăciune.. .. ii vezi că se plictisesc.. vin numai când sunt musafiri.. când e Domnul nu vine..

Frați și surori.. Câtă credință a avut femeia aceea.. care ani de zile și-a cheltuit toată averea pe la doctori.. ani de zile.. 12 ani la doctori și-a cheltuit averea ..
Il imbulzea mulțimea pe Isus.. și la un moment dat.. Isus strigă.. și exclamă.. Cine s-a atins de mine?
Doamne cum pui întreabarea asta.. că suntem aici mii care te-am atins.. Și tu spui.. cine s-a atins?.. A zis Dumnezeu.. Toți mă atingeți.. Dar unul m-a atins cu credință..

Toți ascultați in seara asta.. toți sunteți prezenți.. dar oare câți dintre voi.. vă înghesuiți.. să prindeți un cuvânt de la Dumnezeu.. să-l puneți într-un cuget curat.. și să aducă rod..

Ca dacă ai avea credință cât un bob de muștar.. ai putea muta munții din familia ta.. munții problemelor tale.. munții falimentelor tale..

Ma uit la Israeliți.. Era in fața lor marea Roșie.. Știți că credința nu are nevoie de poduri ca să treacă marea?
Că acolo unde e apă prea multă.. credința știe să facă uscat..
Credința nu are nevoie de soluții omenești să facă un pas..
Acolo unde știința spune nu se mai poate..
Credința spune.. se poate..
Acolo unde medicul spune nu mai este șansă.. credința spune.. este șansă ..
Că Dumnezeu nu rămâne fără soluții..

Dumnezeu aduce în viață.. momente când cu toți banii tăi nu rezolvi nimic.. cu tot talentul tău nu rezolvi nimic.. cu toate relațiile tale nu rezolvi nimic.. Numai cu credința in el..

Dragii mei in seara aceasta sunt aici persoane care au nevoie la mărturisire..
Știți ce vor oamenii.. să păcătuiască in Băleni și să se mărturisească la București..

Credința pe care o aveți.. nu va avea nici un rod... până când nu veți ieși din păcatele de care sunteți stăpâniți..
Și vă mai spun ceva.. Dacă nu vă veți rezolva ca și părinți starea aceasta.. Starea aceasta va veni peste copii voștri..
Și veți alerga într-o parte și in alta.. Și n-o să poți să faci nimic..
Cea mai mare tragedie.. e să vezi că lucrul de care tu ești robit astăzi.. v-a fii robit copilul tău peste 5-10 ani.. Și n-o să poți să faci nimic..

Pentru aia Dumnezeu spune.. Intră la mărturisire.. începe o viață curată.. Și atunci credința care e in inima ta.. însoțită de sfințenie și ascultare.. va aduce mare biruință..

Admin
Admin

Mesaje : 43
Data de înscriere : 14/06/2017

https://predici.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum