Predici Penticostale
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum tratezi pocăința?

In jos

Cum tratezi pocăința?  Empty Cum tratezi pocăința?

Mesaj Scris de Admin Lun Iul 05, 2021 11:37 am

Isaia 5:24 De aceea, cum* mistuie o limbă de foc miriştea şi cum arde flacăra iarba uscată, tot aşa ca putregaiul le va fi rădăcina lor şi floarea li se va risipi în vânt ca ţărâna, căci au nesocotit Legea Domnului oştirilor şi au dispreţuit Cuvântul Sfântului lui Israel.

Probabil ca va gândiți că timpul pe care il trăim noi astazi este de domeniul SF-ului.
De curând in Spania s-a votat legea Eutanasierii, o lege prin care medicul sau probabil copilul, tata, mama.. cineva din familie poate deconecta de la aparate persoana care probabil este ținută in viață de acele aparate.
Cine are dreptul să deconecteze omul? Cine are dreptul să spună cât să trăiască un om și când să moară el?

Nu știu ce greutate are un fir de iarbă, dar in momentul când vântul incepe să bată, firul de iarba este purtat de vânt.

Știți ca omul care trăiește pocăința, care pune preț pe biblie.. Acuma nu vreau sa va supărați pe mine.. Sau daca va supărați și va pocăiți atunci vreau sa supărați.
Ai adus biblia cu tine in dimineața asta la biserica?
E greu sa crezi despre cineva care nu vine cu biblia la biserica că o citește in fiecare zi acasă.

Într-o zi ne vor lua bibliile, într-o zi ne vor lua harfele, daca mai are la cine sa ia.

Într-o zi o să rămâi numai cu ce ai strâns in inima ta.

Richard Wurbrand in pușcărie a zis, daca nu aș fi avut cuvântul Domnului în inima mea si in mintea mea, aș fi înnebunit cum au înnebunit mulți alții lângă mine. Dar imi imaginam ca eram in fața biserici și trebuia sa predic, predicam si nu ma auzea nimeni deoarece eram singur. Dar il auzeau colegii de celulă de dincolo. Și unii s-au pocăit.

Unii dintre voi nu citiți biblia nici măcar odată pe lună.

Spunea o fată in vârstă de 21 de ani, tatăl meu da îndemnuri in biserica, si in 21 de ani
nu s-a rugat odată acasă.

Evanghelia fraților nu are putere când strigi din bancă si cânți Evanghelia are putere.
Evanghelia are putere când e trăită.

Știi cât de sfant ești?
- câtă biblie citești.

Riscul mare este ca ne obișnuim și cu minunile.

O persoană s-a gândit să faca un bine unui bătrân, și i-a dus o plăcintă cu mere.
Si prima dată când a ajuns la acel bătrân de pe strada ei, bătrânul cu lacrimi i-a mulțumit, și a zis.. Doamnă nu mă caută nimeni, vă mulțumesc, n-am cuvinte să vă mulțumesc.
A doua săptămână când i-a dus plăcinta
cu mere a zis scurt, mulțumesc.
A treia săptămâna persoana respectiva care ducea plăcinta, a întârziat un pic. Si a zis, de ce ai întârziat? ai pus prea puțin zahar in plăcintă, ai pus prea multe mere.
Săptămâna care a urmat nu a putut sa meargă deloc, deoarece a trebuit sa stea la servici peste program, și a mers cealaltă săptămâna, si batranul a zis unde ai fost săptămâna trecută, unde-i plăcinta mea?

Pentru el prima data a fost o minune plăcinta, că nu la băgat nimeni in seamă, numai ca s-a obișnuit și cu minunile.

Stau și mă gândesc, oare nu ne-am obișnuit și noi cu minunile?

Domnul să ne dea putere sa ne întoarcem cu inima către el.
Ca de multe ori cu mașina te întorci când mergi greșit dar cu viața?
Dacă cu masina, într-un sens geratoriu, n-am luat-o bine, și am greșit, nu spunem.. lasă că mă întorc peste 5 ani înapoi, daca se poate la prima intersecție, întorci.

Știi când e greu să te întorci? Când fugi.
Când mergi mai încet e usor să te întorci.

Dar când fugi tare, și mergi în direcția greșită e foarte greu sa te întorci.

Întotdeauna înainte să te întorci tre' să frânezi. Să te oprești, să te întrebi unde ești.

Fiul risipitor spune că si-a venit in fire, adică s-a uitat sa vadă unde e el și unde-i Tata, si a văzut ca distanța e foarte mare, și s-a întors.

Proverbe 4:23 "Păzeşte-ţi inima mai mult decât orice,
căci din ea ies izvoarele vieţii!"

Știți care e durerea pe care o trăim noi in aceste zile?

Oameni își păzesc bine cardul, oamenii își păzesc bine portomoneul, oamenii își pazesc bine casa, oamenii își pazesc bine telefonul.

Dumnezeu ne spune astăzi că cele mai mari batalii se dau pentru cea mai mare valoare din lumea asta. Și cea mai mare valoare e inima ta.

Cea mai mare tragedie in viață nu-i să pierzi serviciul.
Cea mai mare tragedie în viață e să-ți pierzi inima.

Admin
Admin

Mesaje : 43
Data de înscriere : 14/06/2017

https://predici.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum