Predici Penticostale
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Trezire Spirituală!

In jos

Trezire Spirituală!  Empty Trezire Spirituală!

Mesaj Scris de Admin Dum Sept 23, 2018 5:08 pm

2 Cronici 7:14, 15
Noua generatie are nevoie, pretinde si trebuie sa traiasca o trezire spirituala!!!!
Care este calea ,conditia unei treziri spirituale si a binecuvintarii poporului Sau? Ce putem face noi ca vechea experienta a Rusaliilor sa devina realitate? Cum sa aducem flacara sfinta care mistuie orice intinaciune sa elibereaza de orice neputinta?
Trezirea este la dispozitia oricarei biserici: penti, bapti, carismatica… dar este conditionata de insusi Dumnezeu. Care este conditia lui Dumnezeu? – DACA…atit de mare!!!
Sa citim textul…Evr. 5:8

*Se pune intrebarea.de ce oamenii aleg calea larga? Am sa va spun eu in putine cuvinte. Calea larga are multe benzi,ea este ca o autostrada,unde se circula cu viteze foarte mari si are sens unic,si semnele de restrictie nu sunt,adica nu le gasesti.Pe calea larga oamenii pot circula cu viteze foarte mari,pentruca sa-si indeplineasca scopurile lor murdare, si pot duce cu ei poveri de pacate care in lumea noastra nu se pot cantari sau numara.
*Oamenii pe calea larga unde semnele nu sunt ,si restrictiile lipsesc, folosesc autovehicule de mare viteza si care nu mai au nici un sistem de franare.
Pentru un om care ii lipseste sistemul de infranare,pieirea lui este sigura. Astazi nu mai sant sisteme de infrinare,si oamenii de aceea stiu si sant invatati ca trebuie sa-si satisfaca poftele si faptele firii pamantesti.

Am sa amintesc doar citeva din Sfinta Scriptura ,asa dupa cum sant ele prezentate de slujitorii lui Dumnezeu calauziti de Duhul Sfant.
(Galateni 5-19:21):"Si faptele firii pamantesti sant cunoscute,si sant acestea: Preacurvia,curvia,necuratia, desfrinarea,inchinarea la idoli,vrajitoria,vrajbile,certurile,zavistiile,maniile, neantelegerile,dezbinarile, certurile de partide,pizmele, uciderile,betiile, imbuibarile,si alte lucruri asemanatoare cu acestea.
*Insa Pavel intervine si ne spune ca astfel de oameni nu vor mosteni imparatia lui Dumnezeu.
Dar de ce? Pentru ca toti acestia sant pe calea larga, calea cu multe semne negative care duc la destrabalare sau mai exact la pieire.

Ce sa facem noi ca biserica? – sa ne cercetam, sa luam hotariri cu legamint, sa cercetam Cuvintul – il aducem cu noi la biserica!!!!, lant de post si rugaciune, nopti de veghe, staruinta, punctualitate, responsabilitate – fa ceea ce poti, acolo unde esti, cu ceea ce ti s-a incredintat!!!
As vrea sa fiu ce azi n-am fost…
As vrea sa fiu ce n-am fost ieri..
As vrea sa fiu ce altii nu-s….
As vrea sa fiu acel argat….

Admin
Admin

Mesaje : 43
Data de înscriere : 14/06/2017

https://predici.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum