Predici Penticostale
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Fă-ți o corabie

In jos

Fă-ți o corabie  Empty Fă-ți o corabie

Mesaj Scris de Admin Dum Ian 09, 2022 6:26 pm

2 Petru 3
8. Dar, preaiubitilor, sa nu uitati un lucru: ca, pentru Domnul, o zi este ca o mie de ani, si o mie de ani sunt ca o zi.
9. Domnul nu intarzie in implinirea fagaduintei Lui, cum cred unii; ci are o indelunga rabdare pentru voi si doreste ca niciunul sa nu piara, ci toti sa vina la pocainta.
10. Ziua Domnului insa va veni ca un hot. In ziua aceea, cerurile vor trece cu trosnet, trupurile ceresti se vor topi de mare caldura, si pamantul, cu tot ce este pe el, va arde.
11. Deci, fiindca toate aceste lucruri au sa se strice, ce fel de oameni ar trebui sa fiti voi, printr-o purtare sfanta si evlavioasa,
12. asteptand si grabind venirea zilei lui Dumnezeu


Vine o zi oameni buni.. ascultați-mă... Cum te pregătești pentru ziua aceea?
Știți cum ne pregătim noi? Strângem multe paie.. multe grămezi cu paie.. și ne uităm unul la altul și spunem.. eu am cu 15 paie mai mult ca tine.. Ai văzut că-s mai tare ca tine?
Când ai fost bolnav și erai in spital.. ai spus.. Doamne dacă mă scoți din spitalul ăsta.. la toți predic evanghelia.. și Dumnezeu te-a scos din spital.. și n-ai făcut lucru ăsta.. te-ai pus să strângi paie mai departe..
Când ai fost într-o strâmtoare.. ai spus.. Doamne dacă imi salvezi copilul.. mă pocăiesc.. și nu te-ai pocăit.. și-ai strâns paie mai departe...

Pământul cu tot ce este pe el.. va arde... Știți ce nu arde? Sfinți nu ard.
Într-o zi.. Sfinții pleacă la cer.. Cum te pregătești pentru ziua aceea ?

Dragii mei.. 8..10..12..ore pe zi.. petrecem să strângem paie..
Câte ore petreci pe zi.. să devii un sfânt?
Tu, soția ta și copii tăi..
Puneți întrebarea în seara aceasta..

Biblia spune în Geneza 7:16.. că Dumnezeu a închis ușa după Noe..
Știți care e scopul nostru? Scopul nostru nu-i să strângem paie multe.. Scopul nostru e să ne facem o corabie.. și familia noastră reprezintă corabia..
Dragii mei.. Nu pot să fac corabia după cum imi vin mie idei in cap...
Eu trebuie să fac corabia.. după instrucțiunile lui Dumnezeu..
Știți care a fost singurul lucru pe care l-a făcut Dumnezeu la corabie?
Geneza 7:16 "Apoi, Domnul a închis ușa după el."
Că acolo unde Dumnezeu închide ușa.. nu mai intră nici apa.. nici focul..
Dar Dumnezeu închide ușa.. numai la o corabie făcută după instrucțiunile lui.. nu după instrucțiunile tale..

A spus Dumnezeu.. Noe.. fă o fereastră sus..
Dacă Noe făcea fereastra jos.. Știți ce spunea Dumnezeu.. ? "Inchide tu ușa" și indiferent ce pui la ușă tot intra apa..
Dar când închide Dumnezeu ușa.. nu mai intră nimic.. Slăvit sa fie Domnul..

A zis Dumnezeu.. Noe.. tu să faci o fereastră sus...
Și m-am tot gândit.. De ce Dumnezeu.. a îngăduit să facă Noe fereastra sus..
Eu.. in locul lui Noe făceam fereastra pe lateral.. Să văd delfinii.. să văd peștii.. să nu mă plictisesc câteva săptămâni..

Dar a zis Dumnezeu așa.. in timpul furtunii.. nu-i bine să vezi valurile.. ci-i bine să vezi cerul..
In timpul furtunii vreau să mă uit spre cer.. Eu nu mă uit analize.. eu nu mă uit la diabet.. eu nu mă uit că copilul îmi comentează.. Eu mă pun pe genunchi și mă uit la cer..

Nu știu care este starea ta... Dar vreau să-ți spun astăzi ceva.. Dacă mai ai păcat in viața ta.. Dumnezeu nu v-a închide ușa la corabia aceea..

Vreau să-ți pun o întrebare.. Când a fost ultima.. dată când tu împreună cu copiii tăi ai făcut ceva pentru Domnul?
Dragii mei.. toți banii pe care-i cheltuim pentru noi.. rămân aici jos.. Tot ce cheltuim pentru Dumnezeu.. merge înaintea noastră la răsplată.
Voi știți că, contabilii din România poate nu deschid contabilitatea pentru un leu.. Dar Dumnezeu deschide contabilitatea in cer.. pentru un pahar cu apă.. dat în numele Domnului..
Când ai spus ultima dată.. mă nu pun la culcare în seara asta.. până când nu mă duc să spun la cineva despre Dumnezeu.

Doamne aprinde in noi focul rugăciunii..
Pentru aia nu mai sunt minuni și semne.. Că noi am vrea așa.. ca și la cuptorul cu microunde.. bag laptele și in 30 secunde.. s-a încălzit.. Pocăința nu-i așa oameni buni.
Minunile vin.. dacă eu și tu stau acasă pe genunchi..și postesc.. și mă rog..

Știți când se va vedea cât de pocăit ești?
De luni.. încolo..
Când stai singur cu telefonul.. și nu te vede nimeni..

Spune-i Domnului la rugăciunea ce va urma.. Doamne.. vreau să nu mă mai joc cu păcatul..









Admin
Admin

Mesaje : 43
Data de înscriere : 14/06/2017

https://predici.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum